دندانپزشکی 89
نصـــــف جهـــــــان 
قالب وبلاگ
نحوه نامگذاري دندانها

نحوه نامگذاري دندانها تعداد و نوع دندانها در فك بالا و پائين يكسان است. در هر فك نيز تعداد و نوع دندانهاي نيمه راست و چپ مشابه هستند.

بنابراين در دهان 4 نيمه فك داريم.
نيمه چپ فك بالا، نيمه راست فك بالا، نيمه چپ فك پائين و نيمه راست فك پائين

براي اسم بردن هر دندان بايد جاي آن را در فك مشخص كرد براي اين كار از شكل زير استفاده مي شود. اين شكل . فك و دندانهاي شخصي كه در روبروي ما ايستاده است. را نشان مي دهد.

مي توان شكل فوق را خلاصه كرد و فقط علامت دندانهاي مورد نظر را نوشت :
هنگامی كه در دندانپزشكی هستید و می خواهید به دندانپزشك بگوئید كه كـدام دندانتان درد می كنــد، احتمالاً چنین چیزی می گویند : « آن نوك تیزه بالای دهانم قسمت چپ» یا «پنجمین دندان ازجلو پائین سمت راست »، می بینید كه با وجود 32 دندان در دهان افراد بالغ ، این كار كمی مشكل و گیج كننده است.
سیستم شماره گذاری دندان به طریقی طراحی شده كه به راحتی می توان با یك روش استاندارد به دندان مورد نظر اشاره كرد. در روش های شماره گذاری دندان، دو روش بیش از بقیه مرسوم است. یكی روش شمـــاره گذاری جهانـــی است كه توسط انجمن دندانپزشكان آمریكا پذیرفته شده و بیشتر در میان دندانپزشكان عمومی متداول است و دیگری روش نشانه گذاری "پالمر" است كه بیشتر توسط ارتودنتیستها و جراحان دندان مورد استفاده قرارمی گیرد. در روش شماره گذاری جهانی، به هر دندان یك شماره اختصاص می یابد. دربالغین شماره گذاری از دندان عقل بالایی سمت راست شروع می شود و درخردسالان هر شماره فقط همراه حرف d آورده شده تا نمایانگر شیری بودن دندان باشد. گاهی هم به جای شماره از حرف A تا T برای خردسالان استفاده می شود

دندانهاي شيري

دندانهاي شيري دندانهاي شيري معمولا از شش ماهگي شروع به رويش مي نمايند و تا سن دو و نيم سالگي تكميل مي شوند.
البته زودتر در آمدن و يا تاخير در رويش به مدت چند ماه طبيعي است. ولي اگر اين تاخير بيش از 9 ماه گردد بايد به دندانپزشك مراجعه نمود.
تعداد دندانهاي شيري 20 عدد است يعني كودك در هر فك ده دندان دارد و اين ده دندان در دو نيمه راست و چپ به صورت قرينه قرار دارد.
اسم اين پنج دندان از خط وسط به طرف عقب عبارتند از :‌دندان پيش مياني. كه بطور قراردادي با حرف A نشان داده مي شود .
دندان پيش طرفي و يا B .
دندان نيش يا C.
دندان آسياي اول يا D.
دندان آسياي دوم يا E.
[ جمعه ۱۳۸۹/۱۲/۲۷ ] [ 0:36 ] [ مدیریت ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

سلام...

وبلاگ همه بچه های دندانپزشکی اصفهان ورودی 89
امکانات وب
  • نور زهرا
  • راکت